>x
Země rodička
001

František Drtikol (1883 – 1961)

Země rodička, 1934

vintage gelatin silver print, původní autorská adjustace | 28,4 x 20,4 cm, resp. 46 × 31,9 cm vč. výstavního kartonu | sign. Drtikol 1934, značeno slepotiskovým razítkem Copyright Drtikol Prague | rámováno

František Drtikol, Duchovní cesta, sv. 1, Svět, Praha, 2004

PROVENIENCE
Významná sbírka české fotografie, Praha.

Nabízená fotografie byla hojně vystavovaná, do dnešního dne však nebyl dochován seznam konkrétních výstav.

František Drtikol byl fotograf a malíř. Proslavil se po celém světě především svými fotografiemi aktů a ve své době moderním přístupem k portrétu. Je znám i pro svou duchovní činnost a mysticismus v souladu s buddhistickým učením. Nabízená významná práce zde kombinuje papírový model a přírodniny. Snímek pochází z poslední série, kterou ještě autor vytvořil ve svém ateliéru v pražské Vodičkově ulici roku 1934 – než se přestěhoval na tehdejší spořilovskou periférii. O významu práce svědčí i skutečnost, že byla publikována v autorově nejrozsáhlejší monografii František Drtikol, Etapy života a fotografického díla /Secese – Art deco – Abstrakce/ (Svět, Praha, 2012). Dále je zastoupena v katalogu – albu fotografií vytvořeném samotným umělcem. Tento soubor byl později vydán jako faksimile v bibliofilské úpravě v limitovaném nákladu 300 výtisků pod názvem František Drtikol, Pracovní kniha fotografií (Svět, Praha, 2006). Originál alba je uložen ve sbírkách UPM v Praze.

VYVOLÁVACÍ CENA: 880 000 Kč