Lom
007

Andrej Bělocvětov (1923 – 1997)

Lom, 1965

olej na papíře a kartonu | 100 × 73 cm | sign. 65 Bělocvětov | rámováno

Andrej Bělocvětov, Hudba absolutna, str. 109, vlastní náklad, Pelhřimov, 2016

Andrej Bělocvětov, Hudba absolutna, Topičův salon, Praha, 2016

PROVENIENCE
Získáno z pozůstalosti autora.

Andrej Bělocvětov byl malíř kosmopolitního původu. Jeho tvůrčí dráhu v Praze ovlivnil v počátcích Grigorij Musatov, který jej také seznámil s Janem Zrzavým, Vlastimilem Radou či Josefem Sudkem. S ním jej pak pojilo celoživotní přátelství. Vystavovat začal v roce 1941 v rámci Umělecké besedy, v letech 1945 – 46 studoval na pražské Akademii, odkud odešel nespokojen se způsobem výuky. Po období novoklasicismu a surrealismu padesátých let přechází malíř postupně k stále volnější, expresivní malbě gestického charakteru. V tomto období začíná vystavovat se skupinou Máj 57. V roce 1965 se koná malířova významná výstava v Nové síni, kde představuje nové a zásadní práce dále experimentující ve výrazu a použitých malířských i netradičních prostředcích. Nabízený obraz byl publikován v knize Hudba absolutna (str.109), vydané při příležitosti retrospektivní autorovy výstavy v Topičově salonu v roce 2016, kde byl také vystaven. Představované dílo dokládá vrcholnou tvorbu tohoto autorova období, ve kterém osobitým a nezaměnitelným stylem navazuje na podněty abstraktního expresionismu.

VYVOLÁVACÍ CENA: 280 000 Kč
VYDRAŽENO ZA: 280 000 Kč