Kompozice
008

Jiří Balcar (1929 – 1968)

Kompozice, 1961

email a nitrolaky na papíře a desce | 26,5 × 45 cm | sign. J. Balcar, vzadu opatřeno štítkem a pozůstalostním razítkem | rámováno

Jiří Balcar byl malířem, kreslířem a grafikem s mimořádným nadáním a osobním pojetím tvorby kulminujícím během šedesátých let. V letech 1948 – 1953 studoval na VŠUP v ateliéru Františka Tichého a Františka Muziky; posléze se stal členem skupiny Máj 57. V jeho tvorbě se prolínají prvky dobového existencialismu a neorealismu – ve výrazu je zde kladen důraz na expresionismus – a jak dokládá nabízená práce, dostává se až k abstraktním kompozicím. Rezonuje zde v tématu odkaz na Skupinu 42 – zvláště na její motiv města, respektive civilismus, posunutý však volnou transformací až ke strukturálnímu pojetí a tzv. tapetě města.

VYVOLÁVACÍ CENA: 28 000 Kč
VYDRAŽENO ZA: 42 000 Kč