Forms
009

Ota Janeček (1919 – 1996)

Forms, 1966

olej na papíře | 87 × 62,5 cm | sign. Janeček 6. 10. 66, č. kat. 4431 | rámováno

Ota Janeček byl malířem, kreslířem, ilustrátorem a sochařem. Zpočátku vycházel především z odkazu pařížské školy, zvláště pak, během čtyřicátých let, z lyrického kubismu. V duchu formálních inovací a během vlastního vývoje zdůrazňoval a estetizoval tvarové a koloristické kvality harmonické kompozice, která se tak stávala svébytným stylizovaným celkem. Do svého ikonografického rejstříku přiřazoval motivy v závislosti na zpracovávané látce. Janeček pracoval zpravidla intuitivně ve zřejmých etapách a volných cyklech. Po známé sérii s názvem Trávy se soustředil v souladu s vývojem více na abstrahované útvary v cyklech Flóry, Organismy, Buňky či Tvary, které působivě realizoval na svých plátnech, ale i v malbách na papíře, které jsou v umělcově podání plnohodnotným artefaktem.

VYVOLÁVACÍ CENA: 55 000 Kč
VYDRAŽENO ZA: 89 000 Kč