UUTUZTP
010

Jaroslav Serpan (1922 – 1976)

UUTUZTP, 1967

olej na plátně | 142 × 142 cm, resp. 100 × 100 cm | sign. Serpan

Jaroslav Serpan byl česko–francouzský biolog, matematik a výtvarník. V letech 1946 – 1948 byl členem surrealistické skupiny shromážděné kolem André Bretona. Od tohoto směru se později odklonil a spolu s teoretikem umění Michelem Tapié či umělci Georgesem Mathieu či Hansem Hartungem se vydal jinou cestou, blízkou zvláště poválečné expresivní abstrakci. V šedesátých letech byl tento autor světově proslulý, pořádal řadu samostatných výstav i programových přehlídek. V roce 2015 proběhla v Museu Kampa autorova retrospektiva pod názvem Mezi uměním a vědou. Umělec je zastoupen v mnoha světových sbírkách včetně Musea of Modern Art v New Yorku či Centre Pompidou v Paříži.

VYVOLÁVACÍ CENA: 320 000 Kč