Kompozice
011

Rudolf Fila (1932 – 2015)

Kompozice, 1991

olej na plátně | 95 × 70 cm | sign. R. Fila 91

Rudolf Fila byl malíř a kreslíř pocházející z Moravy. Studia však absolvoval v Bratislavě (1952 – 58 u prof. Jána Mudrocha), kde se také natrvalo usadil. Na zdejší scéně se prosadil nejen jako originální malíř, ale jako grafik, ilustrátor a vyhledávaný pedagog. První samostatnou výstavu měl v Bratislavě (1962) – a následovala celá řada účastí na společných mezinárodních výstavách. Během „normalizace“ náležel k představitelům alternativní kultury. Až v roce 1989 mohl navázat na své úspěšné působení. Vystavuje v Glasgově a Londýně i dalších městech. O rok později prošla jeho díla významnou putovní expozicí Détente společně s tvorbou významného rakouského malíře a Filova přítele Arnulfa Rainera. Filova díla jsou zastoupena v řadě soukromých i státních sbírek po celé Evropě. Autor vedl v letech 1990 – 92 ateliér malby na VŠUP v Bratislavě.

VYVOLÁVACÍ CENA: 130 000 Kč