Příroda má hlavní slovo
012

Eva Švankmajerová (1940 – 2005)

Příroda má hlavní slovo, 1970

olej na plátně | 82 × 117 cm | sign. Eva Švankmajerová | rámováno

Eva Švankmajerová a Jan Švankmajer, Retrospektivní výstava 1958 – 2004, Jízdárna Pražského hradu, 2004; Eva Švankmajerová, Deník 1963 – 2005, Galerie Václava Špály, Praha, 2006; Eva Švankmajerová, Staroměstská radnice, Praha, 2015

Eva Švankmajerová byla malířka, scénografka, keramička, loutkářka a básnířka. Širší veřejnosti je známa rovněž jako filmová výtvarnice a spolupracovnice svého manžela Jana Švankmajera. Od roku 1970 byla členkou Surrealistické skupiny v Československu. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se proslavila také svým Emancipačním cyklem – osobitými variacemi na slavné obrazy, ve kterých ženu nahradila mužem. Výtvarně se rovněž podílela na filmech Juraje Herze (Deváté srdce) i Jana Švankmajera (Zahrada, Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti, Otesánek, Šílení). V rámci společné retrospektivní výstavy manželů Švankmajerových v roce 2004 na Pražském hradě představila umělkyně v plné šíři svou mimořádnou malířskou tvorbu.

VYVOLÁVACÍ CENA: 170 000 Kč