Otisky v prostoru
020

Dalibor Chatrný (1925 – 2012)

Otisky v prostoru, 1973

kombinovaná technika na plátně | 110 × 75 cm | sign. vzadu Chatrný 73 | rámováno

Dalibor Chatrný byl malíř, autor instalací, projektů a objektů. V letech 1949 – 53 studoval na pražské Akademii a posléze se stal členem TT klubu. V šedesátých letech se věnoval převážně informální či strukturální tvorbě; od roku 1963 přibývají svébytné magnetické kresby. Následně sílí zřetelnější jazyk geometrie a konstruktivních principů – jakási schémata „konkrétních“ prostorů. Od roku 1971 se zde prosazuje již spíše konceptuální myšlení a uspořádání, které se autorovi stane základním východiskem i do budoucna. Zde jsme svědky reflexí a úvah na téma iluzí a proměnlivých významů – prostorů a jejich paradoxů. Výtvarný jazyk se na obrazech ukazuje jako sémantické zvažování a vymezování možných situací či stop dílčích stavů a procesů. Řád je zde rovněž konfrontován s prvkem náhody a zásahu lidského elementu.

VYVOLÁVACÍ CENA: 260 000 Kč
VYDRAŽENO ZA: 380 000 Kč