Osud
023

Jozef Jankovič (1937 – 2017)

Osud, 2011

olej na plátně | 120 × 160 cm | sign. Vzadu Jankovič 11 | rámováno

PROVENIENCE
Současným majitelem získáno přímo z ateliéru autora.

Jozef Jankovič patřil k nejvýraznějším slovenským umělcům 20. století. Zabýval se zvláště sochařskou tvorbou, ale i malířstvím s naléhavým poselstvím. Po úvodním vlivu pop artu a nového realismu si našel autor vlastní výrazový rejstřík, jímž se vyjadřoval k základním tématům člověka a totalismem sužované společnosti. Od šedesátých let slavil výrazné úspěchy v mezinárodním měřítku. Po nástupu „normalizace“ se však uchýlil do vnitřního exilu. Po sametové revoluci vstoupil na čas do politického dění a také začal vyučovat a posléze rektorovat na Vysoké škole výtvarného umění v Bratislavě. Jankovičovým ústředním motivem byl figuralismus vpravdě angažovaný – předkládající bez kompromisu podobenství o lidských dramatech, odcizení a údělu v mezních dramatických situacích. Nabízená malba patří k vzácným, respektive ojedinělým ukázkám ryzí tvorby.

VYVOLÁVACÍ CENA: 250 000 Kč
VYDRAŽENO ZA: 250 000 Kč