Nazlátlý podzim
024

Karel Chaba (1925 – 2009)

Nazlátlý podzim, 1997

olej na plátně | 115 × 90 cm | sign. Chaba | rámováno

PROVENIENCE
Získáno z pozůstalosti autora.

Karel Chaba je znám jako malíř a grafik, jehož dlouhodobým tématem se stala Praha, její historická, zpravidla malostranská zákoutí i romantická panoramata. Ve výtvarném umění byl samoukem a jeho formování ovlivnily práce Jana Zrzavého, Karla Černého, ale i Marca Chagalla. Přestože v hlavním městě v dospělosti dlouho pobýval, uchoval si pohled venkovského kluka ze Sedlce. Jeho primitivismus pevných kontur a zářných barev působil rozporuplně, ale jeho tvorba si našla široké spektrum obdivovatelů i sběratelů. Stal se módním umělcem, a to i mezi intelektuály včetně blízkého přítele Bohumila Hrabala. Chaba vycházel z realistického přístupu (nikoliv však z plenérového studia) a celkem věrné topologie, avšak výsledné kompozice byly vedeny poetickým rozvolněním i dílčí fantazií. Ačkoliv neškolený, stal se znalcem světového umění, především 19. a 20. století, které obdivoval i sbíral. Kromě Prahy mu učarovala rovněž Paříž či Benátky, ale také mořská pobřeží prozářená světlem.

VYVOLÁVACÍ CENA: 160 000 Kč
VYDRAŽENO ZA: 160 000 Kč