Dialog ve vzduchu
029

Václav Menčík (1926 – 2013)

Dialog ve vzduchu, 2005

olej na plátně | 130 × 130 cm | sign. VaMen 05 | rámováno

Václav Menčík, Obrazy, str. 115, vlastní náklad, Praha, 2013

PROVENIENCE
Získáno z pozůstalosti autora.

Václav Menčík, absolvent pražské Uměleckoprůmyslové školy (1946 – 1951), náleží k první poválečné generaci, která byla nově inspirována dílem, ale i pedagogickým působením Emila Filly. Menčík se tak zúčastnil některých aktivit „studentské“ skupiny Trasa (Vladimír Jarcovjak, Čestmír Kafka, sestry Válovy). Později malíř vystupoval se skupinou Radar či Tolerance a ubíral se vlastní cestou lemovanou znatelným odkazem pozdního lyrického kubismu. Časem se autorův výraz obohatil o další vlivy – o nový expresivně laděný figuralismus baconovského ražení – a vnesl do autorova klasicizujícího pozastavení znatelně vypjatější dramatičnost.

VYVOLÁVACÍ CENA: 150 000 Kč