Vlna
041

Miloš Ševčík (1939 – 2007)

Vlna, 2001

olej na plátně | 125 × 200 cm | sign. vzadu M. Ševčík 2001 | rámováno

Miloš Ševčík byl malíř a grafik – absolvent pražské VŠUP (1958 – 64). V atmosféře převládající strukturální abstrakce se autor zpočátku vyjadřoval spíše grafickými listy velkého formátu s biomorfními tvary. Během šedesátých let se stále více posouvá k nové orientaci inspirované pop artem a novou figurací. Na rozdíl od tohoto převládajícího trendu se jeho tvorba vyznačuje křehkou introvertní atmosférou. Tento přístup pak působivě rozehrává také v malbě, v níž ještě výrazněji akcentuje monochromní a meditativní kvality. Původně biomorfní východiska zde ztrácejí pevnou vazbu na reálné tvary a souvislosti a nabývají samostatné a volně plynoucí entity a významy. Po roce 1968 se umělec stáhl z veřejného dění. K malířské tvorbě se navrátil až v osmdesátých letech a dále rozpracovával své duchovně laděné kompozice.

VYVOLÁVACÍ CENA: 75 000 Kč