Ledovec
046

Jaroslav Róna (1957)

Ledovec, 2017

olej na plátně | 110 × 125 cm | sign. Róna 17 III.

Jaroslav Róna je malíř a sochař – bývalý člen skupiny Tvrdohlaví. Náleží ke generaci nastupující na českou výtvarnou scénu během osmdesátých let, kdy se začal více a hlouběji obracet k symbolům a archetypům lidské, mytologické či kosmické paměti. Autor se svou hutnou a jasně artikulovanou malbou pouští do závažných témat, která jsou s přibývajícími lety stále naléhavější. Aniž by se vytrácely vizuální kvality, zvětšuje se akcent vypjatý, varovný až apokalyptický. Také nabízený obraz pocházející z malířovy nejnovější tvorby náleží k této linii. Přestože je zde zdánlivě upozaděn prvek destrukční, vnímáme v obrazové a podmanivé nadsázce moment hromadění, tříštění a neodvratného přírodního zanikání. Róna, což dokládá i jeho dílčí letošní retrospektiva v GHMP, patří k nejvýraznějším českým umělcům posledních desetiletí.

VYVOLÁVACÍ CENA: 350 000 Kč