Zvonky
048

Petr Nikl (1960)

Zvonky, 2003

olej na plátně | 195 × 125 cm | sign. vzadu Petr Nikl 2003

Petr Nikl, člen bývalé skupiny Tvrdohlaví, je snad nejvšestrannější osobností nejen své generace, ale i celé současné domácí scény kulturní. Je malířem, grafikem, kreslířem, performerem, autorem objektů, přístrojů, strojů… autorem a interpretem loutkového divadla, básníkem, textařem, hudebníkem, pěvcem či ilustrátorem… Ostatně již záhy se v jeho olejových malbách začaly objevovat vložené prostorové objekty, hračky či jejich fragmenty. Společným jmenovatelem těchto vizí / snů jsou „pohádkové“ bytosti, respektive citace poetického světa prosyceného imaginací, ale i vnitřním řádem – zrodem, růstem a magií křehkosti. Niklovy kresby či grafické listy v jeho splývavém, jasně barevném nebo šerosvitném pojetí vábí diváka do neposkvrněné říše rostlin a novotvarů, které nás však dále fascinují svou tichou intimitou, blízkostí a tušenou pravděpodobností.

VYVOLÁVACÍ CENA: 130 000 Kč
VYDRAŽENO ZA: 160 000 Kč