Kozy
060

Jakub Špaňhel (1976)

Kozy, 2009

akryl na plátně | 110 × 150 cm | sign. vzadu Jakub Špaňhel 2009 | rámováno

Jakub Špaňhel, Valené kozy, Woxart, Praha, 2010

Jakub Špaňhel patří k nejvýraznějším tvůrcům střední generace. Upozornil na sebe hned zpočátku své dráhy (zvláště výstavou v GHMP v roce 2002) expresivně laděnou malbou, kterou však pojímá netradičním způsobem. Inspirován svými staršími druhy – J. G. Dokoupilem či Petrem Pastrňákem – užívá střídání svých výrazů, experimentů a opakujících se vizuálních prvků. To je založeno na nanášení vzorů autorským válečkem. Začínají tak vznikat cykly Květináčů, Parůžků či Slepic. Autor zde vychází na základě intuice ze světelných kontrastů, monochromní barevnosti i účasti náhody, a to bez přípravných skic. Svým oživením malby, jako stále aktuálního média, přispěl k nové expresivní vlně. Jeho práce jsou uznávány a ceněny sběrateli i širší veřejností pro svou spontaneitu, originalitu a jistou obsahovou bezproblémovost, ve které se však v hlubším plánu ukrývá spiritualita mísená s jakýmsi současným pop artem. Představované dílo patří k typickým, respektive vrcholným ukázkám malířovy tvorby.

VYVOLÁVACÍ CENA: 50 000 Kč
VYDRAŽENO ZA: 110 000 Kč