Chlupáč, koník a slivovica
062

Jan Vytiska (1985)

Chlupáč, koník a slivovica, 2016

olej na plátně | 130 × 170 cm | sign. vzadu Jan Vytiska 2016

Tak špatný jsi, jak praví klepy, tak ďábla zveš, až k tobě vejde, The Chemistry Gallery, Praha, 2016

Jan Vytiska, studující v letech 2005–2010 Fakultu umění Ostravské univerzity v Ostravě, ateliér nových médií (Jiří Surůvka), je mladý malíř, který záhy proslul svými „hororovými“ obrazy. V realistickém podání se zde vyjevují přízraky, děsivé sny, obrazy zkázy, podivné bytosti, opuštěná i hořící stavení, zpustošená krajina. Objevují se také folklorní motivy z Valašska či reflexe pop kultury, idoly, které se identifikují s černou magií, respektive jen s jejími atributy. Autorovo malířské pojetí budí pocity apokalypsy, jindy zas ironický nadhled nad pouhou temnou dětsky naivní pózou.

VYVOLÁVACÍ CENA: 65 000 Kč