Padesát odstínů hnědi
068

Jakub Tomáš (1982)

Padesát odstínů hnědi, 2015

olej na plátně | 160 × 200 cm | sign. Jakub Tomáš 2015

Jakub Tomáš, Inventura, Nová galerie, Praha, 2015

Jakub Tomáš, nedávný absolvent pražské Akademie (2006 – 12) je novou a výraznou osobností zdejší umělecké scény (GHMP jej rovněž zařadila do projektu Start up). Autor vychází z tradičních malířských technik, osobitým pojetím však jejich podoby aktualizoval. Motivem mu jsou zpravidla běžné životní výjevy a situace, které po svém transformuje do optické i významové iluze a nejednoznačnosti. V takto pojatých scénách se malíř zabývá zvláštním vztahem lidského vědomí a skutečnosti – rozporem poznání a bytí. Snad i pro tuto ambivalentnost se autorovy obrazy podobají kolážím, tedy zdůrazněným iluzím – metaforám syndromu vrstvení řady dat bez možných a konečných souvislostí či propojení.

VYVOLÁVACÍ CENA: 60 000 Kč