>x
Německé hokejové mužstvo 1936 + Ruské hokejové mužstvo 1936, diptych
039

Jiří Surůvka (1961)

Německé hokejové mužstvo 1936 + Ruské hokejové mužstvo 1936, diptych, 1998

digitální tisk na syntetickém plátně | 2 x 150 x 100 cm | sign. vzadu Jiří Surůvka 1998 | 4/6

Exposition Gallery MXM, Liste 98, Basel, Švýcarsko, 1998;
Aspekte / Positionen, 50 Jahre Kunst aus Mitteleuropa 1949 - 1999, Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig, Wien, Rakousko, 1999; Nezöpontok / Poziciók, Müvészet Közép-Európában 1949 - 1999, Ludwig Museum, Budapešť, 1999; Die Deutsche Eck / Německý koutek, Galerie Václava Špály, Praha, 2002; Ostravská úderka, Galerie města Plzně, Plzeň, 2002; Mutující médium, Fotografie v českém umění 1990 - 2010, Galerie Rudolfinum, Praha, 2011; Ostrovy odporu, Mezi první a druhou moderností (1985 - 2012), Národní galerie, Praha, 2012; Sportu zdar, DOX, Praha, 2016; O sportu, Galerie města Pardubic, 2016

Ostravský malíř, performer a pedagog Jiří Surůvka se stal jedním z nejvýraznějších zástupců české umělecké scény. V roce 2016 získal ocenění nazvané Umělec má cenu udělované autorům nad 35 let. V minulosti jej dostaly samé výrazné osobnosti, namátkou Jiří Kovanda, Adriena Šimotová, Václav Stratil, Dalibor Chatrný nebo Vladimír Kokolia. Porota složená z pěti set umělců a výtvarných teoretiků ocenila jeho umělecký výraz plný humoru, kterým zásadním způsobem ovlivnil českou výtvarnou scénu. Surůvkovo Ruské a Německé hokejové mužstvo 1936 patří k nejcharakterističtějším dílům 90. let 20. století a k prvním dílům nových médií u nás. Dílo bylo vystavováno na desítkách výstav v Čechách i v zahraničí (paradoxně se mu podařilo tento diptych vystavovat také v Německu i v Moskvě).

VYVOLÁVACÍ CENA: 59 000 Kč
VYDRAŽENO ZA: 59 000 Kč

neděle 8. prosince 2019

3.12. - 8.12. 2019