Just like Marilyn M., 2 ks
041

Jiří Surůvka (1961)

Just like Marilyn M., 2 ks, 1999

digitální tisk na syntetickém plátně | 100 x 85 cm | sign. vzadu J. Surůvka 98

Jiří Surůvka, nestránkováno, GVU, Ostrava, 2003

Doc. Mgr. Jiří Surůvka, malíř, performer a pedagog (vedoucí ateliéru "Nová média" na katedře Intermédií Ostravské univerzity) se stal jedním z nejvýraznějších zástupců české umělecké scény.
V roce 2016 získal ocenění nazvané Umělec má cenu. Je udělované autorům nad 35 let. V minulosti jej dostaly samé výrazné osobnosti, namátkou Jiří Kovanda, Adriena Šimotová, Václav Stratil, Dalibor Chatrný nebo Vladimír Kokolia. Porota složená z pěti set umělců a výtvarných teoretiků ocenila jeho umělecký výraz plný humoru, kterým zásadním způsobem ovlivnil českou výtvarnou scénu.

Surůvkovy digitální tisky patří k nejcharakterističtějším dílům 90. let 20. století a k prvním dílům nových médií u nás. Byly vystavovány na desítkách výstav v Čechách i v zahraničí
(Českou republiku jimi reprezentoval mimo jiné i na nejprestižnější přehlídce současného světového umění Biennale di Venezia). Jsou zařazeny ve vybraných významných sbírkách.

Nabízené dílo Just like Marilyn Monroe, na kterém jsou místo sexuální ikony vyobrazeny staré vrásčité ženy, se stalo symbolem výstavy české postmoderny v Londýně (reprodukováno na plakátu výstavy).
Kurátor Frameless Gallery si společně s Richardem Drurym vybrali osm výtvarných umělců, kteří působí na české scéně od osmdesátých let. Vedle Surůvky můžeme zmínit Jiřího Davida, Petra Písaříka a další umělce, které předtím zařadil výtvarný teoretik Jiří Přibáň do sborníku Obrazy české postmoderny. Daný diptych zařadil Jiří Surůvka v rozhovoru pro Českou televizi za jedno ze svých nejvýznamnějších děl.

VYVOLÁVACÍ CENA: 52 000 Kč
ODHADNÍ CENA: 70 000 - 80 000 Kč