Stabilní stín
065

Evžen Šimera (1980)

Stabilní stín, 2012

akryl na plátně | 200 x 140 cm | sign. vzadu Šimera 2012

Evžen Šimera se proslavil již během studií svým dílem, které pojednává nově vyvinutou technikou “New dripping“, kterou rozvíjí již od roku 2006. Jeho tvorba zaujala konceptuálním a až vědeckým přístupem k malbě. V roce 2008 se stal finalistou ceny Jindřicha Chalupeckého, o rok později poté získal Cenu kritiků pro mladou malbu. Dnes je již zastoupen v mnoha významných sbírkách.

Jeho „stékané obrazy“ byly volně inspirovány tvorbou Jacksona Pollocka, ke které ale Šimera vytvořil svůj osobní originální protipól (zatímco Pollock expresivně rozcákával barvy, Šimera  pracuje promyšleně, trpělivě až vědecky - posadí kapku na vršek horní hrany rámu a nechá ji samovolně stékat aby sama vytvořila to, k čemu ji gravitace dovede). Šimerovy práce sice vypadají z odstupu jako dokonalé a bezchybné, ale při pohledu zblízka se vyjevuje jejich vlastní duch, který je dosažen právě díky unikátnímu postupu.

Vzhledem k tomu, že Šimerova díla vznikají velmi pomalu, na trhu s uměním se vyskytují velmi zřídka a již vůbec nebylo k dispozici podobné nadrzměrné dvoumetrové plátno.
Jedná se tak o ojedinělou příležitost dílo podobné velikosti získat.

VYVOLÁVACÍ CENA: 85 000 Kč
ODHADNÍ CENA: 130 000 - 150 000 Kč

VYDRAŽENO ZA: 100 000 Kč